Úvod > Obec > Historie > Dějiny kostela

Dějiny kostela

HISTORIE KOSTELA V DRYSICÍCH

Historie kostela Narození Panny Marie v Drysicích ,,Per ipsum, et cum ipso et in ipso..." (skrze Něho, s Ním a v Něm). Slova, jimiž začíná kronika drysické farnosti.

Drysice byli původně přifařeny do Pustiměře, a to již před rokem 1232m haj svědčí závěť biskupa Roberta. Roku 1727 si Drysičtí nákladem obce postavily ,, pěknou kapli, dlouhou tři a širokou dva sáhy, ke cti Narození Matky Boží". Byla posvěcena někdy po 25. srpnu roku 1727. Roku 1768 byla přistavena malá věž pro zvon. Po vybudování kaple byla sloužena mže nejprve třikrát do roka a od 17. září 1721, byla mše povolena dvacetkrát do roka.

V roce 1887 započala stavba kostela, která snahou a horlivostí farníků zdárně pokračovala a 24. června roku 1888 byl slavnostně požehnat základní kámen v již stojícím zdivu. Pustiměřský farář František Buček požehnal 12. prosince 1888 kříž na kostelní věž, který byl hned na to i s bání vytažen na věř. Do věže byly rovněž usazeny 3 zvony. (Narození Panny Marie, sv. Cyril a Metoděj a sv. Florián.

V roce 1889 byla zbořena kaple a 15. června téhož roku, byl požehnán základní kámen farní budovy.

V neděli 25. října 1896, se konala slavností konsekrace nového kostela, kterou vykonal sám olomoucký arcibiskup Dr. Theodor Kohl. První drysickým farářem byl ustanoven P. František Vaculík.