Úvod > Odkazy > Mikroregion Melicko

Mikroregion Melicko

Melicko leží severovýchodně od Vyškova, na rozmezí Drahanské vrchoviny a úrodné Hanácké nížiny. Ve zdejší rozmanité krajině se střídají hluboké lesy s klidnými zákoutími a prosluněné svahy, z nichž se otevírají daleké výhledy do okolí. Archeologické nálezy svědčí o osídlení tohoto území již od mladší doby kamenné. Na Hradisku, mohutné ostrožně nad Pustiměřským potokem, se již v 8. století usadili Slované a na troskách pravěkého sídliště zbudovali dobře opevněné hradiště, které se v době velkomoravské stalo střediskem celého regionu. Vždyť i název mikroregionu odkazuje k dávné historii – ke středověkému biskupskému hradu Melice.

V Pustiměři lze nalézt pozůstatky románské rotundy z 12. století zasvěcené byzantskému světci a patronu lékařů sv. Pantaleonovi. Křesťanské kostely dodnes dotvářejí typické siluety obcí, jako např. novobarokní kostel Narození P. Marie v Drysicích nebo kostel sv. Benedikta v Pustiměři. Krajina Melicka je poseta i krásnými zvoničkami, kříži, božími muky nebo sochami světců, které dokreslují atmosféru moravského venkova.

V obcích mikroregionu dodnes přežily tradiční zvyky předků i typický místní folklór. Návštěvník se tak může stát svědkem průvodu masek na ostatky, krojovaných hodových zábav, stavění a kácení máje nebo tradice hrkání před Velikonocemi. Melicko se těší příznivým podmínkám pro turistiku. Severozápadní část mikroregionu ještě náleží k Drahanské vrchovině. Krajina je zde velmi členitá a říčky stékající z kopců do Vyškovské brány vytvářejí výrazná údolí. Husté, jakoby neproniknutelné lesy střídají svahy, do nichž se opírá slunce. Jihovýchodní polovina mikroregionu je jen mírně zvlněná se široce zaoblenými hřbety, na nichž se rozkládají barevné lány úrodné Hané.

Mikroregionem Melicko se klikatí nově značená cyklotrasa z Vyškova do Prostějova. Cyklisté mohou cestou po málo frekventované silnici obdivovat různorodost krajiny a krásu moravského venkova. Zatopený lom v Drysicích je zase vhodný i ke sportovnímu potápění.

26. 3. Emanuel

Zítra: Dita

SVOZ BIOODPADU V ROCE 2017 BUDE PROBÍHAT OD 1.3.2017 DO 30.11.2017 KAŽDÉ SUDÉ PONDĚLÍ .

MAPA VÚ BŘEZINA

VUj_Brezina_zpristupnene_prostory.pdf

Platba poplatků v roce 2017

Obecní úřad Drysice oznamuje občanům, že poplatky za svoz KO, stočné a ze psů se budou vybírat od pondělí 20.2.2017 vždy jen v úřední dny t.j. pondělí a středa od 8.00 - 12.00 a od 13.00 - 17.00 h.

Výše poplatků : svoz KO - 450 Kč/osobu , stočné - 60 Kč/osobu , popl. ze psů - 50,- Kč za jednoho psa , 60,- Kč za každého dalšího psa.

Popelnice se budou vyvážet na staré známky do konce měsíce března 2017.

Charita poskytuje služby

charita.pdf

Jak třídit odpad z domácností

ODDPAD.jpg
ODDPAD[1].jpg

Rozbor vody

rozbor vody[1].pdf

Vlastivědné muzeum

Vlastivědné muzeum Drysice je otevřeno ve dnech pondělí a středa od 8.00 - 12.00 a od 13.00 - 16.00 hod. Vstupné 20,- Kč, děti do 15 let zdarma .Dne 31.10.2015 bude muzeum otevřeno od 15.00 - 17.00 hod.

Oznámení o nařízení obce-tržní řád

oznám-tržní řád.pdf

drysice_footer.png